Leczenie wrastającego i wkręcającego się paznokcia

Paznokciem wrastającym (Unguis incarnatus) określa się stan, w którym twarda płytka paznokciowa wrasta w tkanki miękkie skóry wywołując i wyzwalając w organizmie mechanizmy obronne w postaci stanu zapalnego. Stan ten dotyczyć może jednego jak i wszystkich palców, jednak najczęściej dotyczy palucha. Pierwsze objawy tego zespołu chorobowego to zaczerwienienie, obrzęk i bolesność wałów paznokciowych. Początkowo bolesność pojawia się przy dotyku, z czasem przechodzi w ból ciągły, któremu może dodatkowo towarzyszyć hypergranulacja, czyli pojawienie się tzw. „dzikie mięso”.

Głównymi przyczynami wrastających paznokci mogą być:

niewłaściwy kształt płytki paznokciowej, co może być wynikiem niewłaściwej techniki jej obcinania,
zniekształcenie płytki paznokciowej spowodowane różnego typu urazami,
noszenie nieprawidłowo dopasowanego obuwia,
deformacje palców takie jak np.: Hallux valgus – paluch koślawy, Hallux rigidus – paluch sztywny,
deformacje stóp nabyte lub wrodzone,
szybkie przybieranie na wadze, które wpływa na biomechanikę stopy (np. ciąża).

Paznokieć wkręcający jest to stan, w którym  z różnych przyczyn boczne powierzchnie płytki zmieniają kierunek wzrostu, przez co uciskają na łożysko. Stan ten  może powodować bolesność.

W celu trwałej korekty wkręcającego i wrastającego paznokcia jako alternatywę do chirurgicznej metody częściowego lub całkowitego usunięcia paznokcia oferuję ortonyksję , czyli prostowanie paznokcia za pomocą klamry drutowej  Ross-Fraser’a. Klamra ta pozwala na korekcję paznokci wrastających, wkręcających, regenerację chorobowo zmienionego łożyska paznokcia.

Zaletą klamry Ross- Fraser’a jest to, iż wykonuje się ją indywidualnie dla każdego paznokcia, pozwala ona na bardzo indywidualne dozowanie siły z jaką działamy na paznokieć, a przede wszystkim przynosi natychmiastową ulgę w przypadku wrastania i wkręcania się paznokci.

Dodatkową możliwością korekty przy pielęgnacji podologicznej wrastającego paznokcia jest tamponada. Jest ona stosowana w celu poszerzenia przestrzeni między płytką paznokciową a wałem paznokciowym za pomocą odpowiedniego materiału opatrunkowego zawierającego środek leczniczy, odkażający. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest zmniejszenie stanu zapalnego i odprowadzenie treści ropnej.

Comments are closed.